در راستای توسعه همکاری های آموزشی، تحقیقاتی و فناوری میان دانشگاه ها و مراکز پژوهشی برای مشارکت فعال استادان و محققان در زمینه علم و فناوری و به منظور گسترش روابط علمی، تفاهم نامه همکاری های آموزشی، پژوهشی و فناوری بین دانشگاه بیرجند و انستیتو پلی تکنیک تومر کشور پرتغال منعقد شد.

این یادداشت تفاهم همکاری پنج ساله در 14 بند، 12 تیرماه 96 برابر با 3 جولای سال 2017 میلادی در تهران به امضای رؤسای این دو مجموعه رسیده است.

تبادل اعضای هیأت علمی، محققان و متخصصان برای تدریس، تحقیق و یا تبادل نظر، ایجاد تسهیلات لازم برای شرکت استادان و محققان دو دانشگاه در گردهمایی ها، همایش ها و هم اندیشی های بین المللی بین دو کشور، تبادل استادان برای گذراندن دوره های فرصت مطلاعاتی، همکاری مشترک در زمینه برگزاری نمایشگاه های علمی،تحقیقاتی و فناوری، انجام پروژه های تحقیقاتی مشترک و تبادل دانشجو در رشته ها و مقاطع تحصیلی مورد توافق برای ادامه تحصیل براساس مقررات جاری دو کشور از جمله مفاد این تفاهم نامه است.

همچنین براساس متن تفاهم نامه مذکور دو طرف نسبت به مبادله اطلاعات علمی، کتابها، نشریات علمی، پایان نامه های دانشجویی و نرم افزارهای رایانه ای در زمینه های آموزشی، پژوهشی و فناوری، ایجاد تسهیلات جهت بازدید استادان، محققان و دانشجویان از دانشگاه های یکدیگر، شرکت دانشجویان در مسابقات ورزشی حمایت از ایجاد کرسی زبان و ادبیات دو کشور در دانشگاه های یکدیگر متعهد شدند.

براساس بند دهم این تفاهم نامه دانشگاه بیرجند آمادگی خود را برای شرکت دانشجویان انستیتو پلی تکنیک تومر در دوره های کوتاه مدت آموزش زبان فارسی اعلام نموده است.

دانشگاه بیرجند در سه سال اخیر بیش از 20 تفاهم نامه همکاری با دانشگاه های خارجی منعقد نموده است.