به گزارش روابط عمومی دانشگاه بیرجند نشست خبری با موضوع تشریح نتایج طرح آمایش سرزمین خراسان جنوبی با حضور دکتر محمدعلی بهدانی معاون پژوهشی دانشگاه، دکتر محمدمهدی خطیب مجری طرح و خبرنگاران رسانه ها در محل سالن جلسات حوزه ریاست دانشگاه بیرجند برگزار شد.در این نشست دکتر محمدعلی بهدانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند ضمن اعلام تاریخچه و روند ابلاغ این طرح از سوی استانداری خراسان جنوبی به دانشگاه بیرجند و اجرای طرح در این دانشگاه اظهار داشت؛ معاونت پژوهشی دانشگاه قرار داد داخلی این طرح را در مهر ماه 92 با دکتر محمدمهدی خطیب منعقد نمود و نقشه جغرافیایی و سیاسی بصورت کامل و جامع از سوی کارفرما در خرداد ماه 93 به مجری ابلاغ گردید.
دکتر بهدانی ضمن گرامیداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه بیرجند اظهار نمود که با اجرای طرح و سند آمایش، استان خراسان جنوبی می تواند به سطح استانهای برخوردار نائل گردد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه به تصویب این طرح در خرداد ماه سال جاری اشاره نمود و از استاندار محترم خراسان جنوبی و مدیران ذی ربط به خاطر همکاری در این طرح تقدیر و تشکر نمود.

وی هدف از اجرای طرح آمایش سرزمینی را توسعه استان با توجه به پتانسیلهای موجود با ارائه پیشنهادات کاربردی ذکر کرد.
دکتر محمد مهدی خطیب مجری طرح یاد شده بیان کرد: 40 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاههای خراسان جنوبی و نخبگان استان در بحث مطالعات طرح همکاری داشتند که با حمایت دانشگاه این طرح با موفقیت به پایان رسید.دکتر خطیب افزود: بررسی وضعیت موجود استان در بعد منابع طبیعی، نیروی انسانی،به لحاظ سخت افزاری ونرم افزاری از اهداف اجرای طرح است.وی اظهار کرد: 10 هزار نفر ساعت کار کارشناسی در اجرای طرح برای ارزیابی وضعیت موجود استان صورت گرفت.وی ادامه داد: این طرح در قالب 48 جلد گزارش و شش هزار و 188 صفحه در مرحله اول انجام شد، در مرحله دوم این طرح تبدیل به یک سند برای استان تا سال 1415در قالب 10 هزار صفحه شد.
وی یادآور شد: بر اساس این سند، خراسان جنوبی در افق سال 1415 استانی توسعه یافته با جایگاه برتر در حوزه های تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص، فرآوری مواد معدنی، کشاورزی پایدار در منابع آب، استفاده از انرژی های تجدید پذیر، توسعه گردشگری اکوتوریسم و ژئوتوریسم، حفظ منابع طبیعی و محیط زیست، صنایع بومی و سازگار با منطقه، استفاده بهینه از فناوری اطلاعات و ارتباطات و ... است.
وی افزود:400برگ نقشه کانون یابی و مفاهیم توسعه استان برای اولین بار تهیه شد، هم اکنون ظرفیت ها و آسیب ها در ابعاد مختلف مشخص شد.مجری طرح آمایش سرزمینی خراسان جنوبی گفت: پروژه های اولویت دار استان تعریف شده، دستگاههای اجرایی موظف هستند در قالب طرح یادشده بودجه ریزی های لازم را انجام دهند، تا به هدف طرح آمایش سرزمینی استان برسیم.
خطیب افزود: تربیت نیروی انسانی متعهد و متخصص برای حفظ توازن جمعیتی ، گسترش خطوط ترانزیت ریلی، هوایی ، ایجاد مناطق اقتصادی آزاد ، 30 درصد کاهش مصرف منابع آبی، گسترش و شناسایی منابع معدنی فلزی و غیرفلزی، گسترش صنایع دستی بومی، استفاده از انرژی های نو و توسعه صنعت گردشگری و ... محورهای اصلی توسعه خراسان جنوبی در این سند است.
وی اظهار کرد: در این سند استان به چهار پهنه قهستان شامل « زیرکوه،قائن،فردوس و سرایان» پهنه باقران « بیرجند، سربیشه و درمیان» پهنه گلشن « طبس و بشرویه» و پهنه نه « نهبندان » تقسیم می شود.وی ادامه داد: هر کدام از این پهنه ها مستعد یکی سری عملیات هستند و ماموریت هایی برای هرکدام پیش بینی شده است.
استاد دانشگاه بیرجند یادآور شد: طرح آمایش سرزمینی یک پیشنهاد دقیق علمی در افق 20 ساله با همکاری دستگاه های اجرایی است که زمینه توسعه خراسان جنوبی را فراهم می کند. دکتر خطیب ادامه داد: با حمایت و عزمی که در دولت وجود دارد، امید است که بیش از 70 درصد این سند اجرایی و در سال 1415 خراسان جنوبی با ظرفیت های بالقوه ای که دارد به استانی توسعه یافته تبدیل شود.

amayeh 2amayesh 1