دکتر محمد حسین قریشی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بیرجند از برگزاری چهاردهمین جشنواره دانشگاهی شعر و مشاعره رضوی، آذرماه امسال در این دانشگاه خبر داد.

dr ghorishi
دکتر محمدحسین قریشی افزود: با توجه به برگزاری موفق سیزدهمین جشنواره دانشگاهی شعر و مشاعره رضوی از سری برنامه های جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در دانشگاه بیرجند، بار دیگر این دانشگاه میزبان شعرا و مشاعره کنندگان دوره چهاردهم این جشنواره باشکوه خواهد بود.
وی گفت: امسال وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بنیاد بین المللی امام رضا (ع) مسئولیت کمیته فرهنگی و ادبی رضوی چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در حوزه دانشگاهها را به دانشگاه بیرجند سپردند.
معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه با بیان اینکه کمیته فرهنگی و ادبی رضوی در دانشگاه بیرجند از چند ماه پیش آغاز به کار کرده است، اظهار کرد: ثبت نام این جشنواره اکنون آغاز شده و به برگزیدگان در جلسه اختتامیه (آذر ماه 95) جوایز نفیسی اهدا خواهد شد.
وی به اعضای این کمیته اشاره کرد و گفت: دانشگاه بیرجند (بخش شعر و مشاعره رضوی و مسئول کمیته) دانشگاه گناباد (بخش سرود و تواشیح رضوی)، دانشگاه بو علی سینا همدان( بخش ادبیات داستانی و سفرنامه نویسی رضوی) ، دانشگاه صنعتی بیرجند( بخش نشریات مکتوب رضوی) ، دانشگاه شهید مدنی آذربایجان (بخش کتابخانه رضوی) و دانشگاه گیلان (بخش کرسی های آزاد اندیشی رضوی) را بر عهده دارد.
دبیر اجرایی کمیته فرهنگی و ادبی رضوی در دانشگاه بیرجند ترویج و تعمیق فرهنگ رضوی در جامعه دانشگاهی کشور را یکی از اهداف برگزاری این جشنواره ذکر کرد و گفت: گسترش فعالیت ‌های فرهنگی، هنری و مذهبی مرتبط با سیره‌ معصومین به ویژه امام رضا (ع) در دانشگاهها، آشنایی بیشتر جامعه دانشگاهی با ادبیات آیینی و اشعار مفهومی مرتبط با شخصیت ممتاز سیره متعالی و معارف آسمانی اهل بیت (ع) از دیگر اهداف است.
دکتر محمدحسین قریشی، تقویت پیوند ادبیات فارسی با فرهنگ ناب رضوی و کمک به انتشار گسترده ‌تر و مناسب آثار برتر فرهنگی در زمینه‌ معارف امام رضا(ع) را از دیگر اهداف جشنواره مذکوردانست و یادآور شد: افتتاحیه و اختتامیه چهاردهمین جشنواره بین المللی امام رضا (ع) در بخش شعر و مشاعره رضوی آذرماه امسال در دانشگاه بیرجند برگزار می شود.
وی ادامه داد: جشنواره‌ دانشگاهی شعر و مشاعره‌ رضوی به صورت سراسری و ویژه‌ دانشگاهیان اعم از استادان، دانشجویان و کارمندان سراسر کشور است و این دوره آن در دانشگاه بیرجند برگزار می‌شود.
سیزدهمین جشنواره شعر و مشاعره رضوی در بخش دانشگاهی جشنواره فرهنگی هنری و بین المللی امام رضا (ع) اردیبهشت ماه سال گذشته در دانشگاه بیرجند برگزار شد.
در این جشنواره 210 نفر با 300 اثر از دانشگاه های سراسر کشور شرکت کردند همچنین آثار 150 نفر در بخش شعر و 60 نفر نیز در بخش مشاعره دریافت شد.
ثبت نام این جشنواره از هم اکنون آغاز شده و به برگزیدگان جشنواره در جلسه اختتامیه (آذرماه 95) جوایز نفیسی اهدا خواهد شد. علاقه مندان به شرکت در این جشنواره می توانند به وب گاه ذیل اقدام نمایند:

www.sherrazavi-birjand.ir