دکتر غلامرضا زمانی معاون اداری و مالی دانشگاه بیرجند گفت: شهر بیرجند از غنای فرهنگی زیادی برخوردار است و وجود دانشگاه بیرجند در شرق کشور مرتبه علمی آن را افزایش داده است.
دکتر غلامرضا زمانی روز چهارشنبه در آستانه چهلمین سال تاسیس دانشگاه بیرجند به خبرنگاران افزود: سابقه طولانی آموزش در بیرجند اعم از علوم قدیم و جدید نشان از مستعد بودن این منطقه در زمینه آموزش است.
z.1وی با بیان اینکه آموزش علوم دینی از 700 سال پیش در این منطقه رواج داشته است، گفت: فراگیری آموزش توسط مردم در طول تاریخ تاثیرات مهمی در رشد فرهنگ اجتماعی آنها گذاشته است.
وی افزود: دانشگاه بیرجند علاوه بر نقش مهمی که بر سطح فرهنگ اجتماعی و عمومی مردم منطقه داشته و دارد کارکردهای مثبت و فراوانی نیز در زمینه های ایجاد امنیت منطقه، خدمات و کشاورزی داشته است.
دبیر ستاد گرامیداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه بیرجند: نقش آموزش عالی در اقتصاد منطقه را بسیار مهم و حائز اهمیت دانست و گفت: وجود این دانشگاه در مرکز خراسان جنوبی سبب گردش مالی و ارتقاء سطح زندگی مردم شده است.
عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند برجسته ترین نقش و جایگاه دانشگاه بیرجند را نقش امنیتی آن در استان ذکر کرد و افزود: آموزش عالی در استان و شهرستانها سبب نگهداشت نیروی انسانی شده و نگذاشته است شرایط اقلیمی، کمبود آب و خشکسالی ها سبب مهاجرت مردم این منطقه شود.
دکتر زمانی با اشاره به اینکه دانشگاه بیرجند از کیفیت آموزشی بالایی برخوردار است، اظهار کرد: محیط امن، آرام و وجود اساتید و اعضای هیئت علمی سبب شده دانشجویان محل تحصیل خود را دانشگاه بیرجند انتخاب کنند.
وی آموزش و پژوهش را دو وظیفه دانشگاه ذکر کرد و یادآور شد: این دانشگاه با تامین نیروی متخصص، متبحر و کارشناس سعی دارد مبتنی بر نیازهای منطقه پیش برود.
وی به پتانسیل ها و ظرفیت های خدادادی منطقه خراسان جنوبی در زمینه های معدن، کشاورزی و صنعت اشاره کرد و افزود: بسیاری از رشته های دانشگاهی بر اساس نیاز و پتانسیل های منطقه راه اندازی شده است.
وی یادآور شد: مقالات علمی و پژوهشی زیادی در راستای مسائلی از قبیل محصولات استراتژیک استان مانند زعفران، تنش های محیطی روی گیاهان، شوری آب، گرما و سرما و بادها در دانشگاه بر اساس نیازهای منطقه انجام می شود.
دبیر ستاد گرامیداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه گفت: به مناسبت چهملین سال تأسیس دانشگاه هدف این است که دانشگاه هرچه بیشتر به جامعه معرفی شود.
این دانشگاه بعد از 40 سال فعالیت در سطح ملی و بین المللی معرفی می شود و می توان از آن انتظار رفع برخی از معضلات و مشکلات را داشت هدف از این کار اطمینان بخشی به بخش های اجرایی است که دانشگاه می تواند بر اساس تکیه به توان علمی خود مشکلات اجرایی دستگاهها را نیز رفع کند.
از جمله برنامه های این مراسم می توان به برگزاری نمایشگاه فرهنگی، نمایشگاه دستاوردهای دانشگاه و رونمایی از تمبر یادبود دانشگاه و سه عنوان کتاب اشاره نمود.