« جوانا ناتان» رئیس دفتر هیات کمک رسانی سازمان ملل به افغانستان (یوناما) در ایران روز چهارشنبه با رئیس دانشگاه بیرجند دیدار و گفت و گو کرد.
دکتر خلیل خلیلی در دیدار « جوانا ناتان» (Joanna Nathan) رئیس دفتر کمک رسانی سازمان ملل متحد به افغانستان (یوناما) در ایران با وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با این کشور همسایه مشترکات زیادی دارد که این مشترکات سبب تعامل و ارتباط بیشتر این دو کشور با یکدیگر شده است.

وی با بیان اینکه تاریخ، فرهنگ و تمدن دو کشور مشترک است، گفت: مسئولان فرهنگی با استفاده از این اشتراکات می توانند با همکاری و همدلی زمینه های رشد و گسترش فرهنگی را فراهم کنند.
وی بیان کرد: ایرانیان و افغانها به راحتی می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار و صحبت کنند زمینه مناسبی برای توسعه صلح و دوستی بین دو کشور است.
وی به 465 کیلومتر مرز مشترک ایران با افغانستان در خراسان جنوبی اشاره کرد و یادآور شد: از پذیرش دانشجویان افغان در دانشگاه بیرجند استقبال می کنیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر 67 دانشجوی افغان در این دانشگاه در حال تحصیل هستند همچنین برای ادامه همکاری و ایجاد فرصت های مطالعاتی سال 94 تفاهم نامه همکاری با دانشگاه بامیان افغانستان امضا شده است.
رئیس دانشگاه بیرجند با اشاره به فعالیت های این دانشگاه در استان، یادآور شد: این دانشگاه علاوه بر فعالیت های آموزشی و پژوهشی در امر گسترش آموزش عالی در منطقه شرق کشور نقش برجسته و ارزنده ای دارد.
خلیلی ادامه داد: این دانشگاه علاوه بر نقش آفرینی در تاسیس دانشگاهها و موسسه های آموزش عالی در مرکز استان کمک کرد تا این شهر تبدیل به شهر دانشگاهی شود.
در حال حاضر حدود 12 هزار دانشجو، 331 عضو هیات علمی در 10 کد رشته کاردانی، 116 کد رشته کارشناسی، 152 کد رشته ارشد و 33 کد رشته دکتری تخصصی در این دانشگاه مشغول فعالیت هستند.
در این دیدار خانم ناتان در مورد فعالیت های دفتر کمک رسانی سازمان ملل متحد به افغانستان مطالبی را بیان کرد.
به گفته وی این دفتر بیشتر به مسائل سیاسی در افغانستان توجه دارد.
هدف از دعوت ناتان به بیرجند معرفی ظرفیت ها و توانایی های خراسان جنوبی از طریق سازمان های بین المللی است.
وی در این سفر دو روزه با ظرفیت های علمی و فرهنگی ،ظرفیت های اقتصادی، آموزشی و پزشکی استان آشنا شد
دفتر یوناما از سال 2001 تاسیس شد و اکنون بعد از گذشت 15 سال 12 شعبه در داخل افغانستان، پاکستان و تهران دارد.
این دفتر در بیشتر استان های افغانستان از جمله فراه که در همسایگی خراسان جنوبی قرار دارد فعالیت می کند.

afgh 1 afgh 2
afgh 3 afgh 4