تفاهم نامه همکاری مشترک بین دانشگاه بیرجند و شرکت کویرتایر به امضای رئیس دانشگاه بیرجند و مدیرعامل کویر تایر رسید.
این تفاهم نامه در راستای حمايت از شرکت ها و تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه در دو حوزه محصول و فرایند بین دکتر خليل خليلي رئیس دانشگاه بیرجند و مهندس سیدمحمدحسین زینلی مدیرعامل شرکت کویرتایر منعقد گردید.

همکاری دانشگاه در قالب کار گروه های چند تخصصی مشترک به منظور امکان سنجی، تعـریف و اجرای پروژه های مختلف در جهت ارتقاء کیفی محصولات شرکت، کاهش هزینه ها، کاهش ضایعات، کاهش انرژی مصرفی، کاهش مخاطرات زیست محیطی، ارتقـاء بهره وری ماشین آلات و تجهیـزات و نهایتاً تلاش برای تولید محصولات دانش بنیان در کارخانه کویرتایر نیزاز جمله مفاد این تفاهم نامه است.
همکاری دانشگاه در برگزاری دوره های آموزشی مورد درخواست شرکت کویر تایر و همچنین اجرای سمینارهای تخصصی بصورت دو طرفه در شرکت کویر تایر و همچنین دانشگاه بیرجند نیز دراین تفاهم مورد تاکید قرارگرفته است. همچنین فراهم نمودن شرایط استفاده شرکت کویرتایـر از رفرنسهای علمـی دانشگاه بیرجند و پایان نامـه های دانشجوئی و همچنین استفاده از کتابخانه ها و بانکهای اطلاعاتی داخلی و خارج از کشور که دانشگاه به آنها دسترسی دارد نیز ازدیگر مفاد این تفاهم نامه است.
مدیرعامل شرکت کویرتایر در این آئین با تأکیدبر اینکه علاقمند هستیم در راستای برنامه های پژوهشی،ارتباط خود رابادانشگاه توسعه و تقویت کنیم ابرازامیدواری کرد:این تعامل و همکاری الگویی برای دیگر صنایع و دانشگاههای که متقاضی دریافت خدمات هستند باشد.
مهندس زینلی بیان کرد: کویرتایر یک سازمان اقتصادی است و به ازای هرمیزان سرمایه گذاری انتظار دارد بتواند گلوگاهی از مشکلات تولیدی خود را مرتفع سازد.
وی از دکتر خلیلی رئیس دانشگاه بیرجند به عنوان یکی از مفاخر علمی و دانشگاهی کشور یاد کرد و گفت: دانشگاه بیرجند قابلیت ها و توانمندهای ارزشمندی در حوزه های مختلف دارد که امیدواریم بتوانیم با پیوند کاری و اجرایی بین صنعت و دانشگاه قدم های شایسته ای به جامعه صنعتی و دانشگاهی ارائه دهیم.

رئیس دانشگاه بیرجند هم با بیان اینکه مدیرعامل کویرتایر از چهره های اقدام و عمل و تأثیرگذار در استان خراسان جنوبی است اظهار کرد: این مایه افتخار است که بنیانگذار و مدیریت این مجموعه با انتخاب مدیران و کارشناسان ورزیده دانشگاهی که هسته اولیه این شرکت را تشکیل می دهند گامهای ارزشمندی در راستای توسعه ارتباطات دو جانبه بین صنعت و دانشگاه برداشته است.
خلیل خلیلی با بیان اینکه دانشگاه به لحاظ اینکه با مباحث روز آشناست گرچه با صنعت فاصله گرفته است اما درصدد است روز به روز این فاصله را کمتر و با تعامل و همکاری این ارتباط دوجانبه را تحکیم بخشد.
وی از کویرتایر به عنوان سمبل صنعت استان یاد کرد و گفت: با توجه به دیدگاههای خوبی که در این مجموعه حاکم است و تعامل برقرار شده بتوانیم درخواست های همکاری را به اساتید و اعضاء هیأت علمی منتقل کنیم.
رئیس دانشگاه بیرجند سعه صدر برای هم افزایی و توسعه فعالیت ها را گامی در جهت این مهم برشمرد و تصریح کرد: امیدواریم بتوانیم با امضاء این تفاهم نامه، پروژه های مدنظر را اجرایی و گام هایی در جهت رفع موانع و مشکلات و توسعه طرح های فی مابین برداریم.
وی بیان کرد: از سازمانهای دولتی وخصوصی انتطارداریم به جای خرید تجهیزات ،احداث ساختمان،استخدام نیرو برای بخش های پژوهشی این میزان سرمایه گذاری را دراختیاردانشگاه قراردهند تا دانشگاه برای آنان کار انجام دهد و دانشجویان کارشناسی ارشد ودکترابتوانند در موضوعات مرتبط ومورد نیاز پژوهش تحقیق کنند.
معاون پژوهش وفن آوری دانشگاه بیرجند هم در این مراسم گفت: طی دو سال گذشته توجه ویژه ای از سوی دانشگاه به بخش صنعت و معدن استان و ارتباط صنعت با دانشگاه صورت گرفته است.
دکتر محمدعلی بهدانی با بیان اینکه سقف قراردادهای پژوهشی این دانشگاه از 100 میلیون تومان د رسال 90 به 35 قرارداد با 2 میلیارد و 200 میلیون تومان در سال جاری افزایش یافته است گفت: دانشگاه بیرجند به لحاظ عقد قراردادهای پژوهشی رتبه دوم در بین دانشگاههای کشور را داراست.
وی با اشاره به اینکه 80 درصد قراردادهای منعقد شده تاکنون با دستگاههای اجرائی بوده و بخش صنعت کمتر تمایل به همکاری با دانشگاه را داشته اند بیان کرد: امیدواریم بتوانیم با توانمندی های دو جانبه دانشگاه از توانمندی های صنعت و بخش خصوصی از توانمندی دانشگاه به خوبی برخوردار شود.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند با تأکید بر اینکه ارتباط بین صنعت و دانشگاه در همه بخش ها باید تقویت و توسعه یابد گفت: در سال گذشته با انعقاد قراردادهای پژوهشی و تعامل با بخشهای استانی و کشوری وبین المللی که نتایج خوبی داشته است دست یافته ایم که این روند مسیر را گشوده تا از پتانسیل دانشگاه استفاده مطلوبی صورت گیرد.
بهدانی دانشگاه را سرمایه نظام خواند و گفت: متأسفانه جامعه کمتر با پتانسیل ها و توانمندی های آن آشنایی دارند و امیدواریم بتوانیم با معرفی بخشی از پتانسیل های این دانشگاه در خدمت بخش های مختلف جامعه و صنعت استان قرار گرفته و قدم های رو به رشدی برداریم.
وی با بیان اینکه تاکنون پروژه های و طرح هایی که به دانشگاه سپرده شد در توان اعضای هیأت علمی بوده است گفت: باید با رویکرد و تعامل دو جانبه و با بهینه سازی فرآیندها شاهد تعامل بیشتر در بخش ارتباط صنعت و دانشگاه باشیم.
وی با اشاره به اینکه بخش توسعه در شرکت کویرتایر فعالیت خوبی دارد افزود: در صدد هستیم با ارتباط این بخش با صندوق نوآوری و شکوفایی این بخش بتوانیم از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی برخوردار شود.
وی بر همکاری و آمادگی برای تحقق این مهم با مجموعه کویرتایر تأکید کرد و گفت: اعضای هیأت علمی دانشگاه بیرجند در راستای کمک به صنعت از هیچ کوششی فروگذاری نمی کند.

مدیر کارخانه کویرتایر هم انعقاد این تفاهم نامه را نقطه عطفی در تعامل و همکاری بین صنعت و دانشگاه خواند و گفت: یکی از استراتژی هاونگاه کلان مدیریت ارشد این مجموعه افزایش و گسترش ارتباط با دانشگاه است.
محمدحسین کمیلی بیان کرد: اگر چه نیروهای قابل و توانمنداز فارغ التحصیلان برتر دانشگاه معتبر کشور در این مجموعه جذب شده اند اما نیازمند آن هستیم تا با استمرار آموزش و پژوهش، فکر، اندیشه و ایده های نو و جدید را بکار گیریم.
وی انجام پروژه های مشترک طی سالهای گذشته و تعامل ارزشمند بین صنعت و دانشگاه را ارزشمند خواند و گفت: انجام پروژه مشترک ارتقاء ماشین آلات استیل لاستیک با همکاری یکی از اساتید دانشگاه بیرجند که به عنوان یک طرح ملی انتخاب گردید از جمله این دستاوردهاست.
در مراسم انعقاد این تفاهم نامه که در کارخانه کویرتایر برگزارشد، معاون پژوهشی دانشگاه بیرجند ،مدیرکارخانه،مشاور مدیرعامل در امور تحقیقات و مدیر روابط عمومی شرکت کویرتایر نیزحضور داشتند.

kavirtire 1 kavirtire 2