دکتر غلامرضا زمانی دبیر ستاد گرامیداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه بیرجند، اهداف و برنامه های این ستاد را تشریح نمود. وی صبح امروز در جمع خبرنگاران رسانه ها ضمن معرفی دانشگاه بیرجند به عنوان بزرگترین و قدیمی ترین مجموعه آموزش عالی شرق کشور که در سال 1354 مجوز تأسیس گرفته و در سال 1356 با پذیرش 120 دانشجو فعالیت خود را آغاز نموده است گفت: خراسان جنوبی یک استان دانشگاهی است و با توجه به نقش بارز آموزش عالی در این استان گرامیداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه بیرجند با 2 هدف عمده ی تقویت ارتباطات درون سازمانی و تقویت ارتباطات جامعه و دانشگاه برگزار می شود.
دبیر ستادگرامیداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه بیرجند زمان برگزاری این مراسم را سه شنبه چهارم خردادماه 1395 در محل سالن فجر دانشگاه اعلام کرد و افزود به دلیل همزمانی این مناسبت با اولین سالگرد تشکیل بنیاد حامیان دانشگاه بیرجند تلاش می کنیم تا گردهمایی بزرگ حامیان علم و فناوری کشور را در بیرجند داشته باشیم.
دکتر زمانی سپس به معرفی ستاد گرامیداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه پرداخت. وی گفت کمیته های علمی، فرهنگی، اجرایی و دبیرخانه با بخش های مختلف هر یک از این کمیته ها بصورت فشرده و مداوم در راستای هرچه باشکوهتر و با کیفیت تر برگزار شدن مراسم تلاش می کنند.
وی رونمایی از گزارش طرح پژوهشی با عنوان کارکرد و نقش 40 سال آموزش عالی در استان خراسان جنوبی، چاپ و انتشار ویراست دوم کتاب از شوکتیه تا داشگاه بیرجند و شکوه شرق، برگزاری جشنواره دانشگاه پویا ، برپایی نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری دانشگاه، برپایی نمایشگاه فرهنگی چهل ساله دانشگاه، رونمایی از تمبر یادبود را از جمله برنامه های مراسم گرامیداشت چهلمین سال تأسیس دانشگاه بیرجند برشمرد.
به گفته دبیر ستاد مؤثرین و مفاخر علمی، متنفذین و برگزیدگان فرهنگی، هنری و ورزشی، اعضای هیأت علمی و استادان پیشکسوت، اولین و برترین دانش آموختگان دانشگاه و مسئولین ومقامات کشوری، وزارتی و استانی و حامیان علم و فناوری کشور به مراسم مذکور دعوت می شوند.