دکتر شریعتی نیاسر در دانشگاه بیرجند:
رابطه اشتغال و تحصيل در سند آمايش آموزش عالی اصلاح می ‌شود

معاون آموزشی وزیر علوم تحقیقات و فناوری گفت: با اصلاح رابطه اشتغال و تحصیل در طرح آمایش آموزش عالی، رابطه هماهنگ و معناداری بر اساس نیازهای بازار کار در نظام ارائه خدمات آموزشی ایجاد می شود. مجتبی شریعتی نیاسر که روز دوشنبه برای افتتاح پروژه های دهه فجر دانشگاه بیرجند به این شهرستان سفر کرد در نشست اداری این دانشگاه افزود: با اصلاح این طرح بین فارغ ‌التحصیلان و بازار کار تناسب ایجاد می شود.

وی گفت: طرح آمایش آموزش عالی در شهریور ماه امسال تدوین و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارایه شده است.
وی اظهار کرد: فرآیند تصویب این طرح به زودی نهایی خواهد شد چراکه در این طرح از لحاظ سیاست‌ های آموزش عالی برنامه‌ های مختلفی جای داده شده است. وی ساماندهی موسسات آموزش عالی را یکی از سیاست های این طرح برشمرد و افزود: در این طرح سعی داریم زمینه رشد و ارتقا موسسات آموزش عالی را بیشتر فراهم کرده تا با چاره اندیشی در بستر قانون از مشکلات این موسسات کاسته شود. وی تفویض اختیارات را از دیگر سیاست های طرح آمایش آموزش عالی ذکر کرد و گفت: در حال حاضر دو هزار و 850 واحد دانشگاهی در سطح کشور وجود دارد که به راحتی نمی توان به همه آنها تفویض اختیار داد در نتیجه سطوح مختلف تفویض اختیار باید تعیین شوند.
شریعتی نیاسر اظهار کرد: در راستای طرح مذکور ورود برخی دانشگاه های کشور به عرصه های بین المللی بسیار حائز اهمیت است و ورود دانشگاه به این عرصه در طرح آمایش آموزش عالی یک اصل است. وی بیان کرد: در راستای طرح مذکور ورود بخش خصوصی به مجموعه آموزش های عالی مدنظر است که برای توسعه آموزش های دولتی باید بستر مناسب نیز فراهم شود.
وی ادامه داد: سال آینده از لحاظ مالی سال سختی برای دانشگاههاست بنابراین مراکز دانشگاهی باید امکانات هزینه بر را کاهش داده و مصوباتی که بار سنگین برای دولت دارد را در نظر نداشته باشند.
معاون وزارت علوم تحقیقات و فناوری ماموریت گرایی دانشگاهها را از دیگر سیاست های طرح آمایش آموزش عالی برشمرد و یادآور شد: این موضوع یک هدف آرمانی است که در بلندمدت به آن خواهیم رسید.
وی اضافه کرد: در این راستا برای دانشگاه ‌های مختلف در سطوح متفاوت ماموریت ‌های جداگانه تعریف می شود چراکه امروزه دانشگاهها تمایل دارند در همه بخش‌ ها ورود پیدا کنند.
شریعتی نیاسر در خصوص درخواست بسیاری از دانشگاهها مبنی بر اخد مجوز رشته های گوناگون گفت: در حال حاضر چهار میلیون و 800 هزار دانشجو در سطح کشور مشغول به تحصیل هستند که در افق 1404 این آمار به چهار میلیون و 200 هزار نفر کاهش می یابد در نتیجه اگر مجوزی داده شود و آینده با عدم پذیرش دانشجو مواجه شد دانشگاهها با مشکل مواجه می شوند.
وی از اجرای طرح سطح بندی دانشگاهها در کشور خبر داد و افزود: طرح اولیه سطح بندی در مراکز دولتی درحال انجام است و دانشگاههای سطح یک به زودی اعلام می شود و سطوح بعدی نیز در سال آینده اعلام خواهند شد.
وی به اصلاح هرم هیات علمی در دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: هرم هیات علمی غیر از درصد کل هیات علمی است که در این راستا نسبت دانشیار به بالا یا نسبت مربیان به کل هیات علمی باید مورد توجه واقع شود.وی در ارتباط با خراسان جنوبی گفت: 20 درصد جمعیت استان تحصیل کرده هستندکه این سرمایه ای ارزشمند برای استان محسوب می شود. از طرفی این استان همواره از بیکاری و نبود زمینه های اشتغال رنج می برد که به لحاظ آموزش عالی استانی محروم بوده و بیش از یک درصد جمعیت دانشجویی و اعضای هیات علمی کشور را به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه اولویت ما برای توسعه آموزش های عالی با استان های محروم است، گفت: استان خراسان جنوبی و به طور خاص دانشگاه بیرجند مورد توجه ویژه ما قرار بگیرد و امید است این توجه را در گذر زمان به اثبات برسانیم.

amayesh 1 amayesh 2