در مراسم گرامیداشت هفته پژوهش:

پژوهشگران برتر دانشگاه بیرجند معرفی شدند

در مراسمی که یکشنبه شب 15 آذرماه با حضور اعضای هیأت علمی و پژوهشگران در محل تالار ولایت دانشگاه بیرجند برگزار شد پژوهشگران برتر دانشگاه بیرجند معرفی و مورد تجلیل و تقدیر قرار گرفتند.

در این مراسم دکتر خلیل خلیلی ریاست دانشگاه ضمن گرامیداشت پژوهش و پژوهشگران، اقتدار و عزت نظام اسلامی را مرهون دانش و دانایی بیان کرد.

وی در خصوص چالش های پژوهش گفت: « در ادبیات روزمره جامعه ما کلماتی مانند « نمی دانم»، « باید بررسی کنم ، بعد اظهار نظر می کنم » کمتر دیده می شود و این که اظهار نظرها براساس تحقیق باشد و مبنای علمی داشته باشد در جامعه ما هنوز نهادینه نشده است. »

رئیس دانشگاه بیرجند توجه همزمان و متعادل به پژوهشهای بنیادی و کاربردی را از ضرورتهای پژوهشی برشمرد.وی سپس از عدم تحقق سه درصد بودجه پژوهشی در سال 93 علی رغم تأکیدات مقام معظم رهبری و گنجاندن آن به میزان نیم درصد تا یک درصد در بودجه جاری سال 94 گلایه کرد وی اظهار داشت: حدود نود درصد پژوهشگران در دانشگاه ها هستند و ده درصد بودجه های پژوهشی به این بخش اختصاص می یابد.

دکتر محمدعلی بهدانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه طی گزارشی عملکرد یکساله پژوهشی دانشگاه را در قالب آمار و نمودارهای مستند ارائه نمود.

وی به جایگاه نهم دانشگاه بیرجند به لحاظ تولید کل مقالات و رتبه بیستم به لحاظ تعداد مقالات علمی ـ پژوهشی در سطح دانشگاه های کشور در سال 93 اشاره کرد و گفت: با توجه به محدودیتهای بودجه ای در حوزه پژوهش و به استناد آمار شش ماهه اول سال 94 نسبت به سال 93 در بسیاری از زمینه ها رشد داشته ایم.

در این مراسم پژوهشگران برتر عضو هیأت علمی به ترتیب کسب امتیاز پژوهشی بدین شرح معرفی و تقدیر شدند:

1 ـ دکتر محمدعلی بهدانی، 2 ـ دکتر حیدر رئیسی، 3 ـ دکتر عباس خاشعی، 4 ـ دکتر محمد بهنام فر، 5 ـ دکترمحمدحسین صیادی اناری، 6 ـ دکتر همایون فرهنگ فر، 7ـ دکتر سیدمحمد خراشادیزاده، 8ـ دکتر سیدسعید محمدی، 9ـ دکتر محمد اکبری بورنگ.

همچنین از لیدا خطیب کارشناس رابط پژوهشی برتر و ناصر احمدی کارشناس منتخب حوزه پژوهشی دانشگاه تقدیر به عمل آمد.از دو دانشجوی مقطع دکتری به نام­های علی امامی دانشجوی رشته علوم دامی و زهره زراعتکار دانشجوی رشته شیمی نیز تقدیر شد.

مدیران عامل سه شرکت دانش بنیان تأسیس شده طی سال 93 و 94 که از اعضای هیأت علمی دانشگاه بیرجند هستند لوح تقدیر و وام بلاعوض به مبلغ 50 میلیون ریال اعطایی ریاست دانشگاه را دریافت نمودند.

در پایان پژوهشگران برتر نقطه نظرات و پیشنهادات شان را در زمینه پژوهش و فناوری بیان کردند.

برای مشاهده گزارش فعالیت های معاونت پژوهشی و پژوهشگران برتر کلیک نمایید.

 

 research1  research2
 research3  research4