به نام خداوند جان و خرد

کـزین برتر اندیشـه بـر نگذرد

هر پدیده­ ای را آغازی و بهاریست و در کشور مهر، ماه مهر آغاز بهار دانش و پژوهش است و هنگام گشایش دانشگاه­ ها هنگامه­ ای است برای جستن و آموختن.

فصلی که به پاییز طبیعت مشهور است، با وزیدن نسیم دانش ­آموزی بهارگونه می­گردد و عطر و بوی دل­ انگیز تعلیم و تعلم، فضا را از مهر و صفا آکنده می­سازد.

ورود و بازگشت دانشجویان به دانشگاه، جنبش و حیاتی دوباره به دانشگاه می­بخشد. جنبشی به­ سان نغمة دلنشین و پرطراوت پرندگان در بهار، رویشی مجدد به سن رویش سبزه و شکوفه در بهار. جنبش و طراوتی که با تلاش جوانان مستعد این کشور زمینه­ ساز شکوفایی، نوآوری، پیشرفت و اقتدار است. به­ قول ناصر­خسرو:

درخت تو گر بار دانش بگیرد

بــه زیــر آوری چرخ نیلوفـــری را

از طرفی تقارن شروع سال تحصیلی با آغاز هفتة دفاع مقدس- که خود فصلی بدیع و مدرس ه­ای بزرگ و حماسه­ ای جاوید در تاریخ سراسر افتخار ملت شهیدپرور ایران است- به­ ویژه در سالی که به یاری پروردگار بزرگ و نیز تیزهوشی و اقتدار کامل تیم مذاکره­ کنندة ایران اسلامی در صحنة جدال درازمدت دیپلماتیک به پیروزی بزرگ دست یافته است، شکوه و اهمیت این رخداد خجسته را مضاعف می­کند و بیانگر این واقعیت است که دفاع از کیان و استقلال کشور و تحصیل دانش و رسیدن به اقتدار علمی به منزلة دوروی یک سکه­ اند که هر کدام به نوبَة خود ما را در رسیدن به الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت یاری می­ رساند. این­جانب فرصت را مغتنم شمرده و با گرامیداشت این ایام، ورود به چهلمین سال خدمت­ رسانی دانشگاه بیرجند و آغاز سال تحصیلی 1395-1394 را به تمامی استادان فرهیخته، دانشجویان حقیقت­ جو و کارمندان سخت­کوش دانشگاه بیرجند تبریک می‌گویم و ضمن خیرمقدم و خوش­آمد به تمامی دانشجویان، به­ ویژه دانشجویان جدیدالورود به دانشگاه بیرجند به ­عنوان قطب علمی شرق کشور، سالی پر از موفقیت و سربلندی را برای تمامی دانشگاهیان از درگاه ایزد یکتا خواهانم.