نهمین همایش ملی پژوهش های زبان و ادبیات فارسی 16 و 17 اسفند 96 با حضور استادان و پژوهشگران این رشته در دانشگاه بیرجند برگزار شد.

دکتر خلیل خلیلی رئیس دانشگاه بیرجند در مراسم افتتاحیه این همایش با اشاره به اینکه ضرب المثل های رایج در زبان فارسی گنجینه ای کم نظیر از مفاهیم و قابل استفاده برای شرایط زمانی مختلف است؛ برتلاش هرچه بیشتر برای معرفی زبان شیرین و کهن فارسی در عرصه بین المللی تأکید کرد.

وی با معرفی اجمالی دانشگاه بیرجند از این دانشگاه به عنوان نگین آموزش عالی در شرق کشور یاد کرد و گفت: دانشگاه بیرجند که بیش از 40 سال قبل ایجاد شده نشان می دهد که توسعه آموزش عالی در این منطقه با هر هدفی که بوده نتیجه بخش و بهره ور بوده است.

دکتر محمد بهنام فر دبیر همایش در این مراسم گفت: 500 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شد که 350 مقاله پذیرش شده در کتابچه چکیده مقالات و لوح فشرده مجموعه مقالات درج شده است.

در نهمین همایش از مجموعه همایش های انجمن علمی زبان و ادبیات فارسی که با همکاری مشترک این انجمن و گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بیرجند برگزار گردید از خدمات و پژوهش های دکتر محمدمهدی ناصح استاد پیش کسوت زبان و ادبیات فارسی و دارای آثار و تحقیقات متعدد ادبی تجلیل شد.

طی دو روز برگزاری همایش علاوه بر ارائه مقالات در 9 پنل تخصصی چهار سخنرانی ویژه توسط استادان مدعو همایش انجام شد.

همچنین کارگاه های ویژه همایش با عنوان مسأله یابی در تحقیقات ادبی و بررسی و نقد کتاب های زبان و ادبیات برگزار گردید.

نهمین همایش ملی پژوهش های زبان و ادبیات فارسی عصر پنج شنبه 17 اسفند با برگزاری مراسم اختتامیه در تالار ولایت دانشگاه بیرجند با تقدیر از شرکت کنندگان و برگزار کنندگان همایش و قرائت قطع نامه خاتمه یافت.

IMG 0188 tile