اولین همایش ملی فرصت‌های نوین تولید و اشتغال بخش کشاورزی شرق کشور روز چهارشنبه 25 بهمن 1396 در دانشگاه بیرجند برگزار شد.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه بیرجند در مراسم افتتاحیه این همایش اظهار داشت: دانشگاه بیرجند با بیش از 40 سال قدمت با حدود 12 هزار دانشجو و بیش از 350 عضو هیئت علمی در حال ارائه خدمت است.

ناصر ندا افزود: این دانشگاه در آخرین رتبه بندی 2018 مؤسسه تایمز که یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه بندی در سطح بین المللی است با 18 دانشگاه ایرانی دیگر در جمع دانشگاههای برتر آسیا قرار گرفت.

ندا با بیان اینکه دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند تاکنون در حوزه گیاهان استراتژیک مانند زعفران فعالیت‌های پژوهشی خوبی انجام داده است، گفت:در این راستا تأکید وزارت علوم در جهت‌گیری سال‌های اخیر بر این است تا تحقیقات محصول محور توسط دانشگاه‌ها ارائه شود.

معاون آموزشی دانشگاه بیرجند اظهار امیدواری کرد برگزاری این همایش‌ها گامی باشد در راستای توسعه تحقیقات و فعالیت‌هایی که منجر به تولید ثروت در بخش کشاورزی استان شود.

محمدهادی آرینرئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی در آیین افتتاحیه همایش مذکورگفت: میزان رشد ارزش افزوده در بخش کشاورزی استان به تناسب سال‌های قبل افزایش 10 تا 12 درصدی را داشته است.

آرین تاکید کرد: در حال حاضر به کشاورزی تک بعدی نگاه نمی شود و سازمان ملل متحد نیز به این حوزه ورود پیدا کرده است.

وی گفت: بحث بهره وری و استفاده حداقل برای رسیدن به حداکثر مطرح بوده که در این حوزه توجه به بخش کشاورزی گریز ناپذیر است.

آرین یادآور شد: مقام معظم رهبری مدبرانه بحث اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند و هوشمندانه ابتدا اقدام و عمل و امسال نیز به دو جنبه مهم اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال تاکید کردند.

وی اضافه کرد: اقتصاد مقاومتی برگشت به توانمندی ها، پتانسیل‌ها خود است تا بتوانیم از آنها به درستی استفاده و بیشترین بهره را ببریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی از دیگر سخنرانان افتتاحیه همایش گفت: از مسایل مهم در راستای رشد بخش کشاورزی کمک برای توسعه سرمایه گذاری خارجی است.

هاشم ولی پور مطلق اظهار کرد: رشد بخش کشاورزی منوط به شناخت فارغ التحصیلان بخش کشاورزی ازکسب و کارهای این حوزه است.

وی افزود: در حال حاضر در سطح استان ١۵۵ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی وجود دارد که یک ظرفیت مهم محسوب می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی رتبه اول تولید زرشک، رتبه پنجم تولید گل نرگس و رتبه ششم تولید پنبه را در کشور دارد.

ولی پورمطلق خرده مالکی، فقر خاک، الگوی کشت نامناسب، بازارهای متغییر و نبود علوفه و دام را از مشکلات بخش کشاورزی و دامپروری استان عنوان کرد و افزود: یکی دیگر از مشکلات حوزه کشاورزی خراسان‌جنوبی به روز نبودن صنایع تبدیلی است که متاسفانه زیر ساخت های آن در استان فراهم نشده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به جدیت سازمان جهاد کشاورزی برای بالا بردن راندمان آبیاری یادآور شد: منابع ملی بخش کشاورزی خراسان جنوبی افزایش ١٠٠ برابری در سال های اخیر داشته است.

محمد خالدی مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در افتتاحیه همایش ملی فرصت های نوین تولید ، اشتغال بخش کشاورزی در شرق کشور با اشاره به اینکه از اشتغال به عنوانی یک چالش نام برده می‌شود، اظهارکرد: از جمله مشکلات و چالشهای اشتغال نوع نگاه از نظر فرهنگی به این حوزه بوده که نباید فکر کنیم که افراد برای بخش دولتی تربیت کنیم.

وی ادامه داد: همچنین سخت گیری بروکراسی اداری نیز باعث شده تا افرادی که می‌خواهند کسب و کار ایجاد کنند نتوانند وارد بازار کار شوند.

خالدی تصریح کرد: در حال حاضر باید به سمت کار به معنای واقعی برویم و افرادی که می‌توانند در جامعه کسب و کار ایجاد کنند را شناسایی کنیم.

وی فزود: بحث توسعه و ایجاد اشتغال از طریق تامین مالی و سرمایه گذرای کسب و کار کشاورزی با تاکید بر زنجیره عرضه است

خالدی تاکید کرد: یکی از سودآورترین بخش ها در دنیا کسب و کارهای بخش کشاورزی است که نتوانسته‌ایم به آنها وارد شویم و کسی سرمایه گذاری نکرده است.

وی یادآور شد: حاشیه های بسیار زیاد، ضایعات بالای کشاورزی، نوسانات قیمت ، کیفیت و استاندارها، از جمله مسائل و مشکلات موجود در بخش کشاورزی کشور است.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که یکی از ضعف های اصلی دانشگاه‌ها این بوده که دانشجویان را برای کسب و کار اماده نکرده است؛ تاکید کرد: باید فضای ذهنی دانشجویان را تغییر دارد چرا که وجود تفکر پشت میز نشینی باعث شده از فضای کسب و کار فاصله بگیریم.

عباس خاشعی سیوکی دبیر همایش در آیین گشایش آن گفت: ۱۴ درصد تولید ناخالص کشور در بخش کشاورزی است. وی با بیان اینکه بین بخش کشاورزی و دانشگاه گپ زیادی وجود دارد اظهار کرد: یکی از اهداف همایش این است که با دعوت کشاورزان نمونه و اساتید دانشگاه، نظر و تحقیقات محققان و جدیدترین اقداماتی که انجام شده مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه حدود نیمی از روستاهای مرزی استان خالی از سکنه شده است افزود: بررسی ها نشان می دهد بیکاری و کم آبادی ریشه مهاجرت روستاییان این مناطق بوده است..

خاشعی سیوکی با بیان این که بیش از ۳۱۷مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال و ۲۷۸ مقاله پذیرفته شد که از بین مقالات پذیرفته شده، ۱۷ مقاله به صورت شفاهی و مابقی به صورت پوستر در همایش ارایه می شود.

وی گفت: این همایش اردیبهشت ماه کلید خورد و فراخوان ارسال مقالات به بیش از ۳۰۰ مرکز تحقیقاتی و دانشگاه ها به ویژه شرق کشور ارسال شد.

وی بیان کرد: نوآوری و تغییر روش های آموزشی در بخش کشاورزی، نقش شرکت های دانش بنیان در تولید و اشتغال بخش کشاورزی، علوم زراعی و باغبانی، گیاه پزشکی، علوم دام، مدیریت منابع آب و خاک و غره از جمله محورهای اصلی این همایش است.

..خاشعی سیوکی گفت: همچنین در این همایش مقالات متعددی در حوزه شرکت های دانش بنیان در تولید و اشتغال بخش کشاورزی، افزایش بهره وری، نقش صنایع غذایی و بسته بندی در تولید و اشتغال پذیرش شده است.
وی افزود: در این همایش جدیدترین تحقیقات انجام شده در زمینه های مختلف باغی و گیاهی ارایه شده که می تواند در استان تاثیرگذار باشد.

همچنیندر زمینه آب و تغییر اقلیم و خشکسالی و به چالش کشیدن انتقال آب به استان، اشتغالزایی، کارآفرینی، مقاله هایی ارسال و در بحث علوم دام چند مقاله در خصوص استفاده از مواد ارگانیک طبیعی برای افزایش مکمل گوشت و شیر ارایه شده است.

دبیر همایش یادشده گفت: تعدادی از مقالات قابلیت ترجمه شدن به زبان کشاورز را دارد که می توان با ترجمه مناسب، آنها را در اختیار کشاورزان قرار داد.

 

IMG_0173-tile.jpg