در مراسمی که دوشنبه شب 13 آذر در تالار ولایت دانشگاه بیرجند برگزار شد پژوهشگران برتر این دانشگاه معرفی شدند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه بیرجند، دکتر خلیل خلیلی رئیس دانشگاه بیرجند با بیان این که سرفصل بودجه پژوهش دانشگاه حدود 3 برابر افزایش یافته است از تلاش و پیگیری دانشگاه بیرجند برای اصلاح مدل بودجه دانشگاه ها و گنجاندن ضرایب محرومیت و مرزی بودن خبر داد.
رئیس دانشگاه بیرجند ضمن برشمردن برخی از موفقیت های این دانشگاه در زمینه های مختلف از قبیل گسترش چشمگیر روابط بین الملل، تدوین و اصلاح رویه ها، زیبا سازی فضای فیزیکی، ارتقای بهره وری زیرسیستمها و گسترش تعامل با جامعه، از اعضای هیأت علمی و پژوهشگران دانشگاه خواست تا از برنامه فرصت مطالعاتی کوتاه مدت به نحو مطلوب استفاده کنند.
وی با اشاره به ورود دانشگاه بیرجند به رتبه بندی های بین المللی و کسب رتبه 15 در میان دانشگاه های کشور در رتبه بندی تایمز تأکید کرد: حفظ و ارتقاء این جایگاه نیازمند تلاش و اهتمام بیشتر همه اعضای دانشگاه است.
دکتر سیدعلی میربزرگی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند گزارشی از اهم فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته در حوزه پژوهش ارائه کرد.
تعداد 22 قرارداد پژوهشی با ارگان های داخل و خارج استان، انعقاد 7 تفاهم نامه، برگزاری 35 کارگاه آموزشی و راه اندازی 2 مرکز جوار دانشگاهی آموزش مهارتهای فنی و حرفه ای در حوزه کارآفرینی و ارتباط با صنعت، ارتقای پهنای باند اینترنت دانشگاه، افزایش پوشش شبکه وایرلس و ارتقای فضای ذخیره سازی اطلاعات، تهیه و تدوین سند جامع فناوری اطلاعات دانشگاه و اصلاح ساختار شبکه دانشگاه، پیوستن کتابخانه مرکزی دانشگاه بیرجند به پایگاه اطلاع رسانی کتابخانه های ایران، ارتقای تعداد پایگاه های اطلاعاتی آنلاین از 12 به 41 پایگاه و برگزاری نمایشگاه تخصصی ناشران کتب خارجی از جمله اقدامات و برنامه های معاونت پژوهش و فناوری عنوان شد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیرجند تعداد طرح های تحقیقاتی مصوب داخلی از ابتدای سال 96 تاکنون را 21 مورد و طرح های پژوشی در حال اجرای خارج دانشگاه را 81 مورد بیان کرد.
وی همچنین از تألیف، تدوین و ترجمه 32 عنوان کتاب و 306 مقاله ارائه شده در همایش های ملی و بین المللی در سال 96 خبر داد.
دکتر میربزرگی تعداد مقالات ISI را 119 مورد، مقالات ISC را 154 مورد و مقالات علمی، پژوهشی و ترویجی چاپ شده توسط پژوهشگران دانشگاه بیرجند در سال جاری را 149 مورد اعلام کرد.
در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر دانشگاه بیرجند 15 پژوهشگر از 10 دانشکده و یک آموزشکده این دانشگاه معرفی و تجلیل شدند.
دکتر محمد بهنام فر و دکتر مرتضی اسمعیل نژاد از دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دکتر حیدر رئیسی و دکتر سارا سبحانی از دانشکده علوم، دکتر محمد اکبری بورنگ از دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دکتر هادی علیزاده نوقابی از دانشکده علوم ریاضی و آمار، دکتر مهدی مقرنسی از دانشکده علوم ورزشی، دکتر محمدعلی بهدانی و دکتر عباس خاشعی سیوکی از دانشکده کشاورزی، دکتر محمدحسین صیادی اناری از دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست، دکتر حسن حسن زاده و دکتر سید محمدحسین سید کاشی از دانشکده مهندسی، دکتر سید حمید ظهیری ممقانی از دانشکده مهندسی کامپیوتر، دکتر حسین بارانی از دانشکده هنر و دکتر سیدحمید رضا رمضانی از آموزشکده کشاورزی سرایان به عنوان پژوهشگر برتر مورد تقدیر قرار گرفتند.
در این مراسم همچنین از پنج عضو هیأت علمی دارای بالاترین شاخص هرش از پایگاه علم سنجی اسکاپوس در گروه های علوم پایه، مهندسی، علوم انسانی و رفتاری و کشاورزی و منابع طبیعی و 10 عضو هیأت علمی دارای مقالات پراستناد تقدیر شد.
تجلیل از 2 دانشجوی پژوهشگر نمونه در مقطع دکتری، معرفی 2 کارشناس نمونه حوزه پژوهش و فناوری و کارشناسان فعال رابط پژوهشی از دیگر برنامه های این مراسم بود.